Evde El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve ayak bakımı kadın bakım ve güzellik dünyasında en çok yer tutan unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gün içinde ön planda olan ellerin bakımı, güzellik ve bakım konusunda kimi zaman ayaklardan daha büyük önem taşıyabilmektedir. Ancak son dönemlerde dünyanın genelinde yaşanan problemlerden dolayı kuaföre veya güzellik merkezlerine olan ilgi gitgide azalmaya başlamış evde el ve ayak bakımı her zamankinden çok daha fazla önem taşımaya başlamıştır.

 

Peki kadınların bakımlı olduğunu gösteren bu ince detay el ve ayak bakımını evde pratik bir şekilde gerçekleştirmenin püf noktaları ve avantajları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

 

Gün Boyu Ön Planda Olan Elleriniz ile Güzelliğinizi Yansıtın

 

Ellerde bakım kadınlar için belki de ilk sırada gelen bakım unsurlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Günlük hayatınızın büyük bölümü ister evde ister iş yerinde geçsin, her zaman en çok ön planda olan eller, bakımsız olduğunda güzelliğe gölge düşüren bir unsur olarak karşınıza çıkabilmektedir. Bu durumda gerekli bakımları gerçekleştirip ellerinize hak ettiği güzelliği vermek de büyük önem taşımaktadır. O halde evde el ve ayak bakımı konu başlıklı bu yazımıza öncelikle ellerin bakımı ile başlayarak, güzelliğinizi ön plana çıkaracak ilk noktayı ele alalım.

 

Ellerin gün içinde dış etkenlere en çok açık unsur olması evde el ve ayak bakımı konusunda da öncelik sahibi olmasını sağlamaktadır. Hem bakım hem de manikür ile güzellik sağlamada en önemli nokta olan elleri güzelleştirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Örneğin, sık sık ev işleriyle ilgilenen biriyseniz ellerde oluşacak kuruma ve çatlakları nemlendirici kremler ile olabildiğince en aza indirgemeli, evde el ve ayak bakımı yöntemleriyle cildinizi beslemelisiniz. Özellikle ellerin hassas yapıya sahip olması nedeniyle oluşabilecek alerjik durumlar için de olabildiğince cilde zarar vermeyen temizlik malzemelerini tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Evde el ve ayak bakımı ile gerçekleştireceğiniz tüm bakım süreçlerinde uyguladığınız bakımları sık aralıklarla gerçekleştirmeniz de büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi, besleyici ve nemlendirici kremlerin, gün içerisinde temizlik ve yemek yapma gibi su ya da kimyasal maddeler ile temas gerektiren aktiviteler dolayısıyla etkisini kaybedebilecek olmasıdır. Unutulmamalıdır ki; cildin gördüğü hasar ne kadar kısa sürede ortadan kaldırılır ve cilt ne kadar hızlı beslenirse canlılığını o kadar çok koruyabilmektedir.

 

Evde El ve Ayak Bakımı Konusunda En Az Eller Kadar Önemli Ayak Bakımını Atlamayın

 

Evde el ve ayak bakımı dendiğinde şüphesiz akla ilk gelen eller olmaktadır. Ancak özellikle yaz aylarında atlanmaması ve mutlaka bakımı yapılması gereken bir diğer unsur da ayaklardır. Günün koşturmacasında topuklarda oluşabilecek çatlaklar ve uzun süre kapalı ayakkabı giymeyle oluşabilen havasızlık ayak bakımı dışında ayak sağlığı için de oldukça zararlıdır. Bu nedenle ayak bakımı en az eller kadar önemsenmeli ve belirli aralıklarla mutlaka nemlendirilmelidir.

 

Ayak bakımı, evde el ve ayak bakımı konusunda bir diğer önemli unsur olma özelliği taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen açık ayakkabılar ile en az eller kadar ön planda olan ayaklar, zaman içerisinde kuruyabilmekte ve topukta oluşan çatlaklı görünümü ile güzelliğinize gölge düşürebilmektedir. Bu nedenle, ellerde olduğu gibi ayaklarda da uygulanabilecek birçok yöntem bulunmakta ve bu yöntemlerin bir kısmı evde pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Ayak bakımında belki de en fazla ön planda olan sorun topuklarda oluşan ölü deri ve çatlaklardır diyebiliriz. Ancak bu sorun aslında sanıldığının aksine, giderilmesi en kolay olan ayak problemlerinden biridir. Evde el ve ayak bakımı dendiğinde akla gelen uygulamalardan biri olan nemlendiriciler, ayakların özellikle topuk bölgesinde oluşan çatlakları gidermek için de kullanılabilmekte, bu sayede ölü deri ortadan kaldırılarak cilde canlılık katılabilmektedir. Duştan sonra gerçekleştirilebilen topuk taşı ve nemlendirici uygulamalarından sonra zaman içinde ayakların yumuşadığı ve ayak renginde gitgide açılmalar olduğu gözlemlenmektedir.

 

Evde El ve Ayak Bakımı İçin Olmazsa Olmazlardan: Manikür ve Pedikür

 

Evde el ve ayak bakımı konusunda öncelikle ellerin daha sonra ayakların ne kadar büyük önem taşıdığı ile evde pratik ve sık uygulanabilecek yöntemlerden bahsetmiştik. Her ne kadar el ve ayaklarda cilt sağlığı herkes için büyük önem taşısa da atlanmaması gereken bir diğer unsur da tırnak bakımıdır. Unutulmamalıdır ki; tırnak sağlığı ve bakımı da özellikle kadın bakım ve güzelliği konusunda büyük yer tutmaktadır.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki; tırnakların güçlü yapısı gün içerisinde dış etkenlere bağlı olarak zayıflayabilmekte ve kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, evde bazı ürünler ile uygulanan pratik bakım aşamalar bulunmakta, sık sık oje sürmek ve çıkarmak gibi sebeplerle meydana gelebilen sararmalar da ortadan kaldırılabilmektedir. Gün içinde en çok kullandığınız eller ile kimi zaman sürekli kapalı kalan ve günün koşturmacasından belki de en çok etkilenen ayaklardaki tırnaklar tüm bu faktörlerden ciddi bir biçimde etkilenebilmektedir. Bu durumda evde el ve ayak bakımı belki de kadınların en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

 

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için evde oldukça pratik uygulamalar ile gerçekleştirebileceğiniz birçok doğal manikür ve pedikür uygulaması bulunmaktadır. Sıcak bir kaba su koyarak gerçekleştirilen ve derinin yumuşaması sonrası gerçekleştirilen törpüleme ve tırnak etrafındaki ölü derinin kesilmesi evde el ve ayak bakımı konusunda en sık tercih edilen yöntemlerdendir. Ancak tüm bunlara rağmen, kadın güzelliğinin en önemli unsurlarından biri olan manikür ve pedikür oje sürme işleminden önce belirli aşamalardan geçmekte ve kimi zaman vakit kayıplarına yol açarak, daha kısa ve pratik ürünlerin kullanımının önünü açabilmektedir.

 

Siz de evde el ve ayak bakımı uygularken zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız tamamen doğal Mara Kolay Manikür & Pedikür Peeling ürününü deneyimleyebilir, yalnızca 1 dakikada el ve ayaklarınızda yumuşaklık sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğindeki doğal yağ ve tuz ile ölü derinin atılmasını sağlayan bu ürün ile hem bakımlı hem de sağlıklı el ve ayaklara sahip olabilirsiniz.

Etiketler: evde el bakımı, evde ayak bakımı, evde el ve ayak bakımı

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok!Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcalarla paylaşabilirsiniz..

Yorum Yaz