Mantarlı Tırnak Bakımında Uygulanan Yöntemler ?

Mantarlı Tırnak Bakımında Uygulanan Yöntemler ?

Mantarlı tırnak, tırnakların sararması, kalınlaşması ve çatlaması gibi belirtilerle karakterize olan bir enfeksiyondur. Bu durum genellikle ayak tırnaklarında görülür ve sıkı ayakkabılar veya nemli ortamlar gibi faktörler nedeniyle oluşabilir.
Mantarlı tırnak tedavisi, tırnak enfeksiyonunun şiddetine ve türüne bağlı olarak değişebilir. İşte ayak sağlığınızı korumak için bazı etkili tedavi yöntemleri:
1. Doğru Tanı: Mantarlı tırnak tedavisi için doğru tanı, enfeksiyonun türüne bağlı olarak uygun bir tedavi seçeneği belirlemek için çok önemlidir. Bir podiatriste veya ayak sağlığı uzmanına danışarak doğru tanıyı alabilirsiniz.
2. Ayak Hijyeni: Ayak hijyenine özen göstermek, mantarlı tırnak enfeksiyonlarının önlenmesinde çok önemlidir. Ayaklarınızı düzenli olarak yıkamak, ayakkabılarınızı değişimli kullanmak , ayaklarınızı kuru tutmak ve sıkı ayakkabılardan kaçınmak gibi adımlarla ayaklarınızı koruyabilirsiniz.
3. Evde bakımlar : Hafif mantarlı tırnak enfeksiyonları için önlemler  (ayağı kuru tutmak ve dezenfekte etmek ) yeterli olabilir. Bu önlemler  tırnakta oluşan mantarın ilerlemesini engeller ve tırnağın yenilenmesine yardımcı olur.
4. Oral İlaçlar: Daha ciddi enfeksiyonlar için, oral ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar mantarın büyümesini durdurarak yeni sağlıklı tırnakların büyümesine yardımcı olur. Fakat bunun için mutlaka bir doktora başvurmamız gerekir. Oral ilaçlar yan etkileri nedeniyle doktor tavsiyesi dışında kullanılması önerilmez.
5. Lazer Tedavisi: Lazer tedavisi, mantarlı tırnak enfeksiyonlarını tedavi etmek için son zamanlarda popüler hale geldi. Bu tedavi, tırnağın altındaki mantarı yok etmek için düşük seviyeli lazer ışınları kullanır. Fakat her problem için geçerli olmayabilir mutlaka bir podiatrist’e danışın.
6. Mantarlı tırnak enfeksiyonları ciddiye alınmalı ve doğru tedavi ile iyileştirilmelidir. Ayak sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, bir podiatriste danışmak önemlidir. Sizlerin de  bu tarz el ve ayak problemleri var ise uzman kadrosuyla hizmet veren Podomest’e danışabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok!Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcalarla paylaşabilirsiniz..

Yorum Yaz