Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Makyaj estetik açıdan hoş görünmek ve yüzdeki vurguyu artırmak için yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. Geçmişten günümüze gelişerek değişime uğrayan makyajda son yıllarda en çok tercih edilen tekniklerden biri kalıcı makyaj uygulamasıdır. Birçok kadının tercihi olan kalıcı makyaj nedir?

Kalıcı Makyaj Nelerdir?

Kalıcı makyaj nedir sorusunun cevabı olarak; kalıcı makyaj tekniği, doğal mineral ve renklerin deri altına işlenmesidir. Mikro pigment uygulamasında tek kullanımlık iğneler kullanılarak uygulama yapılır. Deri altına enjekte edilen renkler tamamen doğal, katkısız ve kokusuz maddelerdir. 

Kalıcı makyaj uygulaması iki şekilde yapılmaktadır:

Micropigmentasyon: Bu teknik kalıcı makyaj uygulamasında ilk uygulanan tekniktir. Dövme makinasına benzeyen bir cihazla yapılmaktadır. Ucunda bulunan iğneler ile seçilen renkler deri altındaki dokulara işlenmektedir. 

Microblanding: Bu yöntemde ise cihaz yerine ucu iğneli özel bir kalem kullanılır. Bu kalem ile yine seçilen renkler bölgedeki deri altına işlenir.

İki yöntem de isteğe ve bölgeye bağlı olarak uygulanmaktadır.

Kalıcı makyaj uygulaması gözdudak ve kaş bölgesine uygulanmaktadır.

Kalıcı Kaş Makyajı

Kaşlarımızı yüz ifademizde çok etkili kısımlardır. Bu nedenle kaşların düzgün bir şekilde olması önemlidir. Kaşların eğim durumu, seyrek olması ya da istenilen şekli doğal yollarla verilememesi gibi durumlarda kalıcı kaş makyajı bu problemleri çözebilmektedir. 

Kalıcı kaş uygulamasında kişinin istediği kaş şekli oluşturulur. Ardından yapılacak tekniğe göre işlem gerçekleştirilir. 

Kaş uygulamasında;

  • Kaş kontürü: Kaş istenilen şekilde çizilir. Ardından cihaz ile boşluklar doldurulur. Kalıcılık süresi genellikle 3 ila 5 yıldır.
  • Microblanding: Kaş istenilen şekilde ölçülendirilerek çizilir. Sonrasında ince uçlu kalem ile doldurulacak kısımlara ince kesikler atılır. Bir taraftan da atılan kesikler boyanır. Kıllar tek tek çizildiği için doğal kaş görünümü elde edilebilmektedir. Kalıcılığı 3-8 ay arasında değişebilmektedir.

Kalıcı Dudak Makyajı

Dudakları daha ön plana çıkarmak, şekil vermek ya da dudağın zamanla kaybolan şeklini tekrar geri getirebilmek için kullanılır. Dudak makyajında doldurma işlemi yapılmaz. Çünkü dudak sürekli nemli olduğu için doldurma işlemi çok kalıcı olamamaktadır. Bu nedenle dudağa sadece dudak kontürü uygulanır. Dudağın kendi rengine yakın bir renkle yapılan bu işlemde doğal bir görünüme kavuşulabilmektedir. Uygulama sonrasında herhangi krem, ruj vb. 3 gün boyunca kullanılmaz. Bir hafta içerisinde de renk oturur ve dudak normal bir görünüme kavuşur.

Kalıcı Eyeliner Uygulaması

Makyajda, eyeliner göze şekil vermek için kullanılan en etkili üründür. Gözü daha büyük ya da küçük gösterebilen, çekik vb. şekil verebilen eyeliner gözde vurguyu artırabilmektedir.  Kalıcılığı 2 yıla kadar süren eyeliner uygulamasında kişinin gözüne vurgu yapılır.  

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Dayanır?

Kalıcı makyajın dayanıklılık süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Cilt yapısı, yaş, çevresel etkenler dayanıklılık süresine etki edebilmektedir. Örneğin esmer olan ciltlerde daha hızlı yenilenme olacağı için dayanıklılığı açık tenlilere göre daha kısa sürebilmektedir. Ayrıca uygulanan bölgeye göre de kalıcılık süresi değişebilmektedir. Bununla birlikte kullanılan teknikte kalıcılık süresini etkileyebilmektedir. Mikropigmentasyon, microblading tekniğine göre daha kalıcıdır. 

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanmaz?

Kalıcı makyaj uygulaması sağlıklı olan herkese güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak bazı durumlarda yapılmaz ve yapılması tavsiye edilmez.

Kalıcı makyaj uygulaması;

  • Hamilelere, emziren kadınlara,
  • AIDS, HIV virüsü taşıyan kişilere,
  • Uygulanacak bölgede açık yara, uçuk, mantar vb. problemleri olanlara,
  • Belirli cilt ilaçlarını kullanan kişilere uygulanmaz. 

Kanser hastalarında, kronik rahatsızlığı olan kişilerde ise doktor tavsiyesi alınması önerilmektedir.

Kalıcı makyaj zararlı mı?

Kalıcı makyaj uygulamaları temelde son derece güvenli bir uygulamadır. Ancak yapıldığı yer ve kullanılan malzeme bu durumu etkileyebilmektedir. Eğer tek kullanımlık malzeme kullanılmazsa çeşitli bulaşıcı hastalıkların geçmesine, enfeksiyona neden olabilmektedir. Bununla birlikte renkli maddelerin doğal ve katkısız olması gerekir. İçerik olarak cilde uygun olmayan maddeler ciddi alerjilere, kanser vb. risklere neden olabilmektedir.

Kalıcı makyaj uygulamasının steril ve hijyenik bir ortamda deneyimli bir uzman tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde güvenli ve sağlıklı bir uygulamadır.

Hera Derma Kliğinde cildinize ve size uygun kalıcı makyaj uygulaması yapılmaktadır.


Sık Sorulan Sorular

Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Cilt bakımı kişilerin cildindeki problemlere, yaşına, cildin ihtiyaçlarına, çalışma ve yaşam koşullarına göre belirlenen aralıklarda yapılmalıdır. Herkesin cildi aynı değildir ve bu yüzden sabit bir cilt bakım sıklığı yoktur. Sadece düzenli aralıklarla cildin temizlenmesi, ölü derilerden arındırılması hem sivilce gibi sorunların oluşmasını engelleyecek hem de daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlayacaktır.

Vücutta Oluşan Gözenek Problemi Nasıl Çözülür ?

Vücutta özellikle yüzde ve çeşitli bölgelerde gözenek sorunu oluşur. Bazı bölgelerde bunun nedeni tüy problemidir bazı bölgeler de cilt yeterince sıkı olmadığı için bu sorun yaşanır. Özellikle yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişilerde bu sorun daha fazla görülür. Geniş gözenek sorunu için düzenli olarak siyah nokta temizleme işlemi ve gözenek sıkılaştırma işlemleri yapılması gerekir.

Siyah Noktalar Neden Oluşur ve Tedavisi Nedir ?

Siyah nokta, özellikle yağlı ve karma ciltlerde oluşan bir sorundur. Cildin fazla sebum üretimi, dış etmenler ve düzenli olarak cildin temizlenmemesi sonucu oluşur. Üstelik öyle sıkıntılı bir durumdur ki sürekli olarak kendini tekrar eder. Siyah nokta temizleyici ürünlerle düzenli olarak cildin temizlenmesi gerekir. Ayrıca bu konuda kişilerin hormonlarını kontrol ettirmesi ve gerekli durumlarda tedavi olması önemlidir. Profesyonel cilt temizleme işlemleri ile de en iyi sonuçlar elde edilir.

Sivilceleri Sıkmanın Verdiği Zarar Nedir ?

Sivilce sıkmak cilt üzerinde ciddi zararlar yaratan sakıncalı bir durumdur. Her şeyden önce cildinizde bulunan sivilceyi sıktığınızda o sivilceyi geçirmek yerine tam tersi iz bırakırsınız. Bu yüzden de o bölgeyi tahriş etmiş olursunuz. Birçok kişinin cildinde meydana gelen lekelerin temel nedeni, sivilceleri sıkılmasıdır. Böyle durumlarda uygun bir sivilce kremi veya sivilcelere yönelik işlem yaptırmanız çok daha etkili olacaktır.